Jak się obronić przed cyberprzemocą?

Warsztaty dla młodzieży
#cel:
Kształtowanie postawy koleżeńskości u młodzieży, tak by sami przeciwstawiali się cyberprzemocy.
 
 #zajawka
Internet łatwo staje się narzędziem prześladowania  innych. Jak przekonać młodzież by tego nie robić?  Odwoływanie do empatii, czy wzbudzanie poczucia winy u świadków, jak wszyscy wiemy, nie działa. Co działa?

#od uczestników
Ja bym to podsumował tekstem z reklamy "W Internecie zawsze bądź sobą, chyba, że jesteś chamem, wtedy bądź kimś innym". Bartek 16 lat
Byłam w klasie kozłem ofiarnym. Prześladowana i w klasie i online. Po raz pierwszy usłyszałam konkrety jak się obronić.
Gosia 13 lat
Wreszcie ktoś rozszyfrował nasze podjudzaczki, które z hasłem "walki z przemocą" szantażowały klasę udając aniołki. Wreszcie wiem, jak się przed nimi chronić.
Basia, 14 lat
 
#cena, czas trwania
500 PLN  2h lekcyjne

#dla kogo?
Młodzież  w wieku 12+
 
#PROGRAM SZCZEGÓŁOWY:
Młodzież samodzielnie wypracowuje porady jak postępować wobec sprawców cyberprzemocy, jak  pomóc ofierze.
Dowiaduje się o cechach komunikacji zapośredniczonej, zwiększającej prawdopodobieństwo stosowania cyberprzemocy przez osoby nie stosujące zwykle przemocy.
Dowiaduje się o prawnych konsekwencjach cyberprzemocy.
Dowiaduje się, jak może w realny i bezpieczny sposób pomóc ofierze, bez wchodzenia w rolę policjanta, czy psychologa.
Krytycznie rozważa możliwe sposoby walki z cyberprzemocą, wybierając te skuteczne (w odróżnieniu od działań pozornych, deklaratywnych).
Dowiaduje się jak, jako ofiara może pracować nad wzmocnieniem swojego poczucia własnej wartości i zdolności przeciwstawienia się sprawcom przemocy. (podstawy treningu asertywności).

W ramach follow-up wychowawca otrzymuje konspekt lekcji wychowawczej kontynuujący temat do wykorzystania w ciągu trzech miesięcy od wartsztatu, oraz egzemplarz karcianej gry edukacyjnej "Mlodzi w sieci".

#prowadzący:

Bogna  Białecka  –  psycholog, publicysta, wykładowca, żona, matka czwórki  dzieci, trener umiejętności komunikacyjnych. Autorka szeregu książek psychologicznych dotyczących wychowania i relacji, współtwórca portalu dla młodzieży www.pytam.edu.pl ukierunkowanego na kompleksową profilaktykę uzależnień i zachowań ryzykownych.
Prezes Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii Współtwórca portalu edukacyjnego dla młodzieży PYTAM.EDU.PL oraz portalu dla rodziców RODZICE.CO​

Aleksandra  Maria  Gil  –  politolog, pedagog,   dziennikarz.   Prowadzi szkolenia dla młodzieży i dorosłych w zakresie budowania osobowości lidera, efektywnej nauki, prewencji zachowań ryzykownych. Autorka materiałów o rodzinie, wychowaniu oraz kształtowaniu postaw prospołecznych w świecie rzeczywistym i wirtualnym.
Współtwórca portalu edukacyjnego dla młodzieży PYTAM.EDU.PL oraz portalu dla rodziców RODZICE.CO
Tylko prawda jest ciekawa.


Dawid  Radomski  – trener umiejętności miękkich i zarządczych, doradca kariery, specjalizuje się w pracy z młodzieżą i dorosłymi w zakresie kształtowania dobrych nawyków, zapobiegania uzależnieniom (ze szczególnym naciskiem na nowe media).
Redaktor  portalu  edukacyjnego dla   młodzieży  PYTAM.EDU.PL oraz portalu dla rodziców RODZICE.CO
Tylko prawda jest ciekawa.

Wspierając nasze działania, WSPIERASZ rozwój swojego dziecka!
nr konta: 38 1090 1476 0000 0001 1625 0228

 

Warto zobaczyć

 

WSPOMÓŻ FUNDACJĘ

Wspierając nas, wspierasz rozwój swojego dziecka 

Newsletter, by wiedzieć jak wspierać dzieci i młodzież

 

Zanim się zapiszesz przeczytaj.

Fundacja w internecie

ShareThis Copy and Paste