Zaburzenia odżywiania klasyfikacja ICD-10

F50 Zaburzenia odżywiania
Rozpoznania należą do kategorii: Zespoły behawioralne związane z zaburzeniami fizjologicznymi i czynnikami fizycznymi
Nie obejmuje: jadłowstręt lub utrata łaknienia BNO (R63.0) trudności w karmieniu i błędy wychowawcze (R63.3) zaburzenia odżywiania niemowląt i dzieci (FOS.2) spaczone łaknienie u niemowląt i dzieci (FOS.3)
 

F50.0 - Jadłowstręt psychiczny (anorexia nervosa)

Jadłowstręt psychiczny (anorexia nervosa) charakteryzuje się celową utratą wagi ciała, wywołaną i podtrzymywaną przez pacjenta. Występuje on najczęściej u nastoletnich dziewcząt i u młodych kobiet, jednak zdarza się także u chłopców w okresie adolescencji oraz u młodych mężczyzn oraz u u dzieci zbliżających się do okresu pokwitania i u dojrzałych kobiet aż do okresu menopauzy.
Zaburzenie związane jest ze specyficzną psychopatologią, gdzie obawa przed otyłością i zwiotczeniem zarysów ciała utrzymuje się, jako natrętna myśl, do której chora przywiązuje zbyt wielką wagę. Pacjent narzuca sobie ścisłego rygoru dietetycznego w celu utrzymania niedowagi. Zwykle przyjmuje to postać kliniczną poważnego niedożywienia, z wtórnymi zmianami endoktrynalnymi i metabolicznymi oraz zaburzeniami funkcjonowania organizmu. Symptomy obejmują  zawężenie diety, nadmierne ćwiczenia fizyczne, indukowane wymioty, stosowanie środków przeczyszczających i środków hamujących łaknienie i moczopędnych.

Nie obejmuje: utrata łaknienia (R63.0), psychogenna utrata łaknienia (F50.8)


F50.1 - Jadłowstręt psychiczny atypowy
Zaburzenia, w których stwierdza się pewne objawy typowe dla jadłowstrętu psychicznego, ale całość obrazu klinicznego nie usprawiedliwia tego rozpoznania. Na przykład jeden z kluczowych symptomów, taki jak brak miesiączki, czy znacząca obawa przed otyłością są nieobecne, mimo znaczącej utraty wagi i zachowań redukujących wagę.  Nie należy posługiwać się rozpoznaniem jadłowstrętu psychicznego w przypadkach zaburzeń odżywiania się przypominających jadłowstręt psychiczny, ale wywołanych znaną chorobą somatyczną.

F50.2 - Żarłoczność psychiczna (Bulimia nervosa)
Zespół ten przejawia się okresowymi nawrotami żarłoczności i nadmierną koncentracją uwagi na kontroli wagi ciała, co prowadzi do epizodów przejadania się, po których następuje prowokowanie wymiotów lub zażywanie środków przeczyszczających. Często, choć nie zawsze towarzyszy temu wcześniejsze doświadczenie jadłowstrętu psychicznego w przedziale czasowym od kilku miesięcy, do kilku lat wstecz.

F50.3 - Atypowa żarłoczność psychiczna
W zaburzeniu tym występują pewne objawy charakterystyczne dla żarłoczności psychicznej, jednak całość obrazu chorobowego nie usprawiedliwia takiego rozpoznania. Stwierdza się na przykład nawracające epizody przejadania i nadużywanie środków przeczyszczających, ale bez istotnej zmiany wagi ciała, lub nieobecny jest typowe zatroskanie kształtem ciała i jego wagą.

F50.4 - Przejadanie się związane z innymi czynnikami psychologicznymi
Przejadanie się związane z innymi stresującymi czynnikami psychologicznymi,  takimi jak żałoba, wypadek, urodzenie dziecka, itd.
Przejadanie się psychogenne

Nie obejmuje: otyłość (E66.-)

F50.5 - Wymioty związane z innymi czynnikami psychologicznymi
Należą tu powtarzające się wymioty w zaburzeniach dysocjacyjnych (F44.-) i zaburzeniach hipochondrycznych (F45.2). Do kategorii tej nie zaliczamy wymiotów w schorzeniach sklasyfikowanych w innych rozdziałach. Terminem wymiotów związanych z innymi czynnikami psychologicznymi możemy natomiast uzupełnić O21 (nadmierne wymioty w czasie ciąży)  podczas której czynniki emocjonalne mogą się przyczyniać do nawracających nudności i wymiotów.
Psychogenne wymiotowanie

Nie obejmuje:  nudności (R11), wymioty NOS (R11)

F50.8 - Inne zaburzenia odżywiania się
Pica u dorosłych
Psychogenna utrata łaknienia
Nie obejmuje:pica u dzieci (F98.3)


F50.9 - Zaburzenia odżywiania się, nie określone

źródło: http://www.icd-code.de/

Warto zobaczyć

 

WSPOMÓŻ FUNDACJĘ

Wspierając nas, wspierasz rozwój swojego dziecka 

Newsletter, by wiedzieć jak wspierać dzieci i młodzież

 

Zanim się zapiszesz przeczytaj.

Fundacja w internecie

ShareThis Copy and Paste