Światy wirtualne dla dzieci. Za dużo dobrego?

Światy wirtualne dla dzieci — czym są? Zasadniczo, są one internetową wersją gry w wyobraźnię. Pojawiło się mnóstwo witryn internetowych, zapewniających światy wirtualne dla dzieci — miejsca, w których mogą ubierać lalki, opiekować się zwierzętami lub wyposażać postaci w grach online. Co więcej, lalki, zwierzęta i postaci służą jako awatary (sobowtóry dzieci w świecie wirtualnym), którymi dzieci sterują podczas interakcji i przestawania z innymi dziećmi, które utworzyły podobne postaci. Niektóre witryny oferują również funkcje rozmowy internetowej oraz element edukacyjny. Z pozoru są to bezpieczne i rozsądne działania, ale czy na pewno?
 

 Wielki biznes na dzieciach
Dziesiątki milionów dzieci odwiedzają takie witryny światów wirtualnych i dołączają do nich. Do najpopularniejszych witryn należą Club Penguin, Stardoll, Trollz i Webkinz. Jeśli masz dziecko w wieku 8–12 lat lub nieco młodsze, komputer i połączenie internetowe, zapewne wiesz już co nieco o tych witrynach i poruszeniu, jakie wywołują.

Wszystkie te witryny światów wirtualnych są przedsięwzięciami komercyjnymi. Na przykład Club Penguin pobiera miesięczną opłatę członkowską za dostęp do wszystkich funkcji witryny (za darmo dostępne są tylko niektóre funkcje). Stardoll sprzedaje towary wirtualne. Trollz wyświetla reklamy i sprzedaje towary. Aby stać się członkiem Webkinz, trzeba kupić pluszowego zwierzaka w sklepie tradycyjnym lub internetowym. Można również kupić dodatkowe towary, między innymi karty kolekcjonerskie. Innymi słowy, witryny te służą do zarabiania pieniędzy, a im więcej dzieci odwiedza te witryny i im dłużej w nich przebywają, tym więcej pieniędzy generuje witryna. I tu właśnie leży problem.

Ograniczenia czasowe w świecie wirtualnym
Aby skłonić dzieci do jak najdłuższego przebywania w światach wirtualnych, witryny oferują konkursy i zawody umożliwiające dzieciom zarobienie lub wygranie punktów, wirtualnych pieniędzy lub wirtualnych dodatków, których można użyć do udoskonalenia postaci — na przykład banana dla wirtualnej małpy lub nowych ubranek dla wirtualnej lalki. Aby zdobyć te nagrody, dzieci przedłużają pobyty w witrynie, czasem aż za bardzo. Według artykułu w CNN Money, średnia długość wizyty w Webkinz przekracza dwie godziny. Mało który rodzic chciałby, aby jego dzieci spędzały aż tyle czasu w świecie wirtualnym. Warto pomyśleć o wyznaczeniu ograniczeń czasowych zabawy w wirtualnym świecie lub pozwoleniu na zabawę tylko w określone dni lub po wypełnieniu codziennych obowiązków, takich jak odrobienie pracy domowej, nakrycie do stołu lub inne prace porządkowe.
Świat wirtualny kontra świat realny
Witryny światów wirtualnych przeznaczone dla młodszych dzieci mogą stać się równie uzależniające jak witryny gier lub sieci społecznościowych odwiedzane przez starsze nastolatki lub dorosłych. Dzieciom świat wirtualny może wydawać się ważniejszy niż świat realny. Zabawa w wyobraźnię w świecie wirtualnym może być pozytywnym doświadczeniem towarzyskim, ale nie może zastąpić świata realnego. I dzieci, i rodzice powinni pamiętać, że należy spędzać więcej czasu w świecie realnym, wchodząc w interakcję z dziećmi i dorosłymi, ucząc się prawdziwej wiedzy o prawdziwym życiu od prawdziwych ludzi.
Odwiedź świat wirtualny
Najlepiej jest wdrożyć zasadę, że dzieci nie mogą dołączyć do żadnej witryny internetowej, zwłaszcza witryny świata wirtualnego, bez pozwolenia rodzica. Zanim udzielisz pozwolenia:

 • Odwiedź witrynę internetową, do której chce dołączyć dziecko.
 • Poproś dziecko, by było twoim przewodnikiem.
 • Ustal cele witryny. Czy za dołączenie do niej trzeba zapłacić? Czy kusi zakupami? Czy dzieci grają o punkty lub wirtualne pieniądze? I tak dalej.
 • Zapoznaj się z powiadomieniem dotyczącym prywatności, aby dowiedzieć się, jak witryna chroni informacje dotyczące dziecka.
 • Rozejrzyj się za przewodnikiem dla rodziców, wyjaśniającym sposób działania witryny i stosowane w niej metody ochrony dzieci.
 • Jeśli dostępna jest funkcja rozmowy internetowej, sprawdź czy chroni dziecko przed dewiantami, ponieważ dzieci są szczególnie podatne na wpływy w ekscytującym, fantastycznym świecie wirtualnym.
 • Sprawdź, czy rodzice mają możliwość kontrolowania funkcji rozmowy internetowej.
 • Usiądź z dzieckiem dołączającym do witryny i upewnij się, że witryna nie żąda zbyt wielu danych osobowych, a dziecko nie ujawnia informacji, których nie powinno.
 • Upewnij się, że można anulować członkostwo, a dane dziecka zostaną w takim przypadku zniszczone.
 • Upewnij się, że możliwe będzie w razie potrzeby zablokowanie dziecku możliwości odwiedzenia witryny.
 • Jeśli po zbadaniu witryny nadal masz jakiekolwiek pytania bez odpowiedzi, skontaktuj się z witryną i zadaj tam pytania.

Umiar we wszystkim
Jak często wskazujemy, świat online lub wirtualny jest bardzo podobny do realnego i obowiązują w nim te same zasady, prawdy i pewniki. Gdy dzieci bawią się w wyobraźnię w świecie wirtualnym z umiarem, może to mieć pozytywne skutki. Zbyt długie przebywanie w świecie wirtualnym i zaniechanie cudów, wyzwań i piękna świata realnego to z kolei niezbyt dobry pomysł.

 


źródło: dzięki uprzejmości firmy Symantec, producenta oprogramowania Norton

Warto zobaczyć

 

WSPOMÓŻ FUNDACJĘ

Wspierając nas, wspierasz rozwój swojego dziecka 

Newsletter, by wiedzieć jak wspierać dzieci i młodzież

 

Zanim się zapiszesz przeczytaj.

Fundacja w internecie

ShareThis Copy and Paste