Porady dotyczące bezpieczeństwa w społecznościach nastolatków

Jeśli nastolatki mają choćby blade pojęcie o Internecie, to znają witryny takie jak myspace.com, facebook.com czy xanga.com.
Co jest takiego atrakcyjnego w tych i setkach innych bezpłatnych społeczności online? Nastolatki garną się do nich w celach towarzyskich, jak na szkolną potańcówkę czy prywatkę. Witryny te umożliwiają nastolatkom utworzenie własnej strony internetowej i ozdobienie jej jak własnego pokoju czy szkolnej szafki.
 

Gdy nastolatki dołączają do społeczności online takiej jak facebook.com, tworzą i publikują osobiste profile przedstawiające zdjęcia, wiek, miejscowość, szkołę, utwory muzyczne lub ulubione książki i filmy. Następnie zapraszają znajomych — często zarówno faktycznych, jak i osoby, których nie znają — do listy kontaktów lub tzw. listy znajomych. Zdjęcia tych „znajomych” są następnie wyświetlane na stronie profilu dziecka.

Nastolatki używają również popularnych społeczności online do wymiany wiadomości ze znajomymi, publikowania pamiętników–blogów lub twórczości literackiej oraz do udostępniania zdjęć. Poza profilami mogą przeszukiwać grupy dyskusyjne i blogi w poszukiwaniu różnych tematów, takich jak sport, związki międzyludzkie czy muzyka. Wielu nastolatków używa obecnie społeczności online, by organizować się wokół kwestii społecznych lub politycznych. Niektórzy chcą się po prostu popisać umiejętnościami projektanckimi, dostosowując profile.

Społeczności te mają swoje pozytywne strony, ale czyha w nich też sporo zagrożeń: maniaków seksualnych, złodziei tożsamości i cybernatrętów. Niestety, nie da się zawsze dopilnować bezpieczeństwa nastolatków w sieci. Można jednak uzbroić je w wiedzę o ciemnej stronie społeczności online, by umiały dostrzec kłopoty i uniknąć ich. Jak to zrobić?

1. Zdobądź wiedzę
Nie możesz nauczyć dzieci metod postępowania w Internecie — zwłaszcza w społecznościach online — nie mając o nich pojęcia.
„Rodzice muszą zrozumieć tę technologię” — mówi Danielle Yates, rzecznik Internet Education Foundation. „Jeśli dziecko używa MySpace, trzeba znać sposób działania witryny, jej zawartość i osoby, z którymi rozmawia dziecko”.
Eksplorując społeczności online, zorientujesz się, jak porozumiewają się ludzie w tych witrynach i jakiego rodzaju treści publikują. Nie musisz się w tym celu rejestrować. Aby rozejrzeć się na przykład w witrynie myspace.com, po prostu kliknij przycisk Przeglądaj w menu głównym. W witrynie xanga.com, klikaj łącza w obszarze Featured Content.

2. Chroń dane osobowe dzieci
Jak zauważysz, nastolatki często publikują mnóstwo osobistych informacji w takich witrynach. Może to oznaczać kłopoty. Każdy może dołączyć do społeczności online i udawać kogoś, kim nie jest. Maniacy udający nastolatki mogą z łatwością zawierać przyjaźnie z ufnymi dzieciakami w społecznościach online.
Witryny te umożliwiają nawet wyszukiwanie osób według wieku, miejscowości i płci. Także złodzieje tożsamości potrafią skłonić nastolatka do ujawnienia informacji i użyć ich do uzyskania kart kredytowych na jego nazwisko.

„Dzieci mogą publikować informacje o szkole lub swoje zdjęcia albo informacje o zawodach sportowych, w których biorą udział, i wydaje się, że to nie może przynieść szkody” — mówi Amber Lindsay, rzecznik netsmartz.org, witryny należącej do National Center for Missing & Exploited Children. „Nie zdają sobie jednak sprawy, że maniacy potrafią poskładać takie informacje. Dzięki temu maniacy wiedzą, gdzie znaleźć dzieci, jak wyglądają i jak je rozpoznać”.
Jeśli nastolatki spędzają czas w społecznościach online, należy je poprosić, by pokazały swoje profile i oprowadziły po witrynie. Należy wyjaśnić zagrożenia związane z publikowaniem informacji osobistych i sprawdzić, czy profil nastolatka nie wskazuje, kim on naprawdę jest.

Myspace.com na przykład pozwala nastolatkom blokować możliwość przeglądania profilu wszystkim osobom spoza listy zaufanych znajomych. Aby upewnić się, że obcy nie mogą zobaczyć profilu dziecka, poproś je o zalogowanie się w witrynie myspace.com. Na stronie profilu przejdź do sekcji Ustawienia konta, a następnie wybierz pozycję Ustawienia prywatności i sprawdź dostępne opcje.

3. Wyjaśnij zagrożenia związane ze spotykaniem się ze „znajomymi” w świecie realnym
Dzieci nigdy nie mogą mieć całkowitej pewności, z kim zadają się w społecznościach online. Mimo to, niektóre dzieci dążą do dodania jak największej liczby znajomych do swej listy kontaktów, a to znaczy, że tysiące faktycznie obcych osób może się z nimi bezpośrednio komunikować

Dlatego też należy pouczyć dzieci, aby nie ufały obcym, którzy starają się skontaktować poza społecznością online i znają szczegóły z profilu online. Przede wszystkim trzeba dzieciom powiedzieć, aby pod żadnym pozorem nie zgadzały się na spotkanie z osobami poznanymi online. Historie o takich spotkaniach — nierzadko zakończonych tragicznie — można często usłyszeć w wiadomościach.
Aby zapobiec takim spotkaniom, Yates zaleca: „Nie wolno podawać żadnych informacji umożliwiających identyfikację, takich jak dotyczące szkoły, drużyn sportowych czy przyjaciół”.

4. Przypomnij nastolatkom, że profile są publiczne — na zawsze
Jednym z niezamierzonych skutków społeczności online jest to, że nastolatki publikują materiały, które później mogą być użyte przeciwko nim. Zdarza się, że dokuczają innym dzieciom ze szkoły, zamieszczając niesympatyczne wiadomości w ich profilach. Zdarza się też, że opowiadają o łamaniu prawa lub innych niemile widzianych działaniach. Publikacja w sieci oznacza, że dowie się o tym cały świat.

„Wielu ludzi martwi się, co będzie, gdy dzieci dorosną i pracodawca znajdzie takie materiały” — mówi Yates, dodając że szkoły są również interesują się tym, co się dzieje w takich społecznościach. „Cokolwiek zostanie tam opublikowane — na przykład zdjęcia z zakrapianych imprez — może zostać użyte przeciw tobie”.

Zapytaj dzieci, co można ich zdaniem publikować w społecznościach online. Przedstaw parę przykładów, co może wrócić i im zaszkodzić. Następnie ustanów kilka zasad.

5. Utrzymuj komunikację
Tak jak w każdym innym aspekcie relacji z dziećmi, najważniejsza jest otwarta komunikacja. Powiedz swoim nastolatkom, że muszą informować cię, gdy coś w społeczności online przeraża je lub sprawia problemy. „Dzieci często boją się zgłaszać coś, gdyż obawiają się, że odebrane im zostaną ich przywileje związane z Internetem”, mówi Lindsay. „Jeśli jednak z nimi rozmawiasz o tym, przestają się obawiać i liczą na zrozumienie”.

Razem zapoznajcie się z zasadami bezpieczeństwa i mechanizmami zgłaszania problemów społeczności online. Parry Aftab, dyrektor wykonawczy wiredsafety.org, także twierdzi, że dzieci regularnie rozmawiające z rodzicami o takich problemach są lepiej przygotowane do udziału w społecznościach online.

„Rodzice muszą uczyć dzieci i komunikować się z nimi, aby umiały one zadbać o siebie i innych”.

 

Marian Merritt,
źródło: dzięki uprzejmości firmy Symantec, producenta oprogramowania Norton

Warto zobaczyć

 

WSPOMÓŻ FUNDACJĘ

Wspierając nas, wspierasz rozwój swojego dziecka 

Newsletter, by wiedzieć jak wspierać dzieci i młodzież

 

Zanim się zapiszesz przeczytaj.

Fundacja w internecie

ShareThis Copy and Paste