Czym jest EMDR

EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing - odczulanie i ponowne przetwarzanie przy pomocy ruchów oczu) zawiera w sobie elementy wielu skutecznych form psychoterapii w ramach ścisłych zasad opracowanych w celu zmaksymalizowania efektów terapii. Wykorzystuje terapię psychodynamiczną, kognitywno-behawioralną, interpersonalną, doświadczalną i skoncentrowaną na ciele. Terapia EMDR opiera się na przetwarzaniu informacji, przeprowadzanym w ośmiu etapach.

Podczas sesji EMDR klient koncentruje się na wspomnieniu traumatycznych doświadczeń i związanych z nimi negatywnych emocji i przekonań jednocześnie poruszając gałkami ocznymi (np. śledząc długopis przesuwany przed oczyma przez terapeutę). Następnie przechodzi do kolejnego fragmentu informacji, według tej samej zasady „podwójnej stymulacji”. Jedna sesja trwa kilkadziesiąt sekund i jest powtarzana wielokrotnie w czasie sesji terapeutycznej.

 

Zasady EMDR opracowała amerykańska psycholog kliniczna dr Francine Shapiro. Pierwsze publikacje medyczne dotyczące EMDR pojawiły się w 1989 r. Od tego czasu przeprowadzono wiele badań, które potwierdziły skuteczność tej metody w leczeniu pacjentów w różnym wieku, cierpiących na zespół stresu pourazowego.

Trudno jednoznacznie stwierdzić, w jaki sposób psychoterapia wpływa na nasze funkcjonowanie neurobiologiczne. Wiemy jednak, że kiedy odczuwamy bardzo silne emocje nasz umysł nie jest w stanie zapisać napływających informacji tak jak to zwykle czyni, czyli w pamięci autobiograficznej. Zapis informacji związanej z bardzo silnymi emocjami jest "zamrażany" w danym momencie w pamięci sensorycznej Sprawia to, że odtwarzane post factum fragmenty przeżycia traumatycznego odczuwa się tak, jakby działy się naprawdę, w obecnej chwili. Tego rodzaju wspomnienia mają trwały, negatywny wpływ na sposób postrzegania świata i relacji z innymi ludźmi.

Eye Movement Desensitization and Reprocessing ma bezpośredni wpływ na proces przetwarzania informacji przez nasz mózg. Już po kilku sesjach terapeutycznych metodą EMDR pacjenci odczuwają znacznie mniejszy dystres związany z przeżyciem traumatycznym.
Szczegółowy protokół terapii EMDR znajdziecie Państwo na stronie (w jęz. angielskim): http://www.emdrnetwork.org/description.html

 opr. na podstawie: Centrum Terapii Poznawczo-Behawioralnej

Warto zobaczyć

 

WSPOMÓŻ FUNDACJĘ

Wspierając nas, wspierasz rozwój swojego dziecka 

Zapisz się na newsletter

 

Zanim się zapiszesz przeczytaj.

Fundacja w internecie

ShareThis Copy and Paste