6 konkretów jak zabezpieczyć dziecko przed zagrożeniami?

Obiecaliśmy konkretne porady, jak rodzic może uchronić dziecko przez zagrożeniami (zarówno uzależnieniem, jak i niebezpiecznymi treściami w Internecie.)

 

1) Nie kupuj dziecku smartfonu, zanim nie nauczy się chronić swoją prywatność i nie nabierze zdolności samokontroli. Kiedy to nastąpi? Nie wcześniej niż w szkole średniej, u przeważającej liczby osób jeszcze później. Mózg człowieka dojrzewa do 25 r.ż., a ostatnie dojrzewają struktury odpowiedzialne za samokontrolę. Mówienie „ufam dziecku, że nie uzależni się i dlatego nie będę go ograniczać” jest wystawianiem dziecka na próbę ponad jego siły. Jeśli potrzebujesz mieć kontakt z dzieciem - kup mu prymitywny telefon komórkowy bez dostępu do internetu.

2) Na pewno obawiasz się, że dziecko będzie czuło się gorsze, jeśli jako jedyne w klasie nie będzie miało smartfonu. Dlatego porozmawiaj się z kilkoma rodzicami, którzy tak jak Ty, chcą chronić swe dzieci przed uzależnieniem. Wasze dzieci będą mogły wspierać się, tworząc grupę wolnych od pozostawania na smyczy smartofnów. Twoje dziecko nie będzie „jedyne czy gorsze”, a będzie w grupie tych, którzy nie potrzebują smartfonu by bawić się świetnie.

3) Jeżeli Twoje dziecko już ma smartfon i nie chcesz mu go odbierać, musisz stać się ekspertem. Włącz opcję kontroli rodzicielskiej (pilnuj hasła, by nie było oczywiste) i wyłącz nie tylko Internet, lecz dostęp do niego za pomocą sieci wifi oraz możliwość wymiany plików między telefonami. Gdy dziecko będzie chciało zgrać filmiki czy zdjęcia na komputer, zainstalować nową grę itp. - robisz to Ty, jako rodzic.

Wyznacz strefy i okresy wolne od smartfonu np.: posiłki, odrabianie lekcji, wieczór i noc. Smartfon musi w ciągu nocy znajdować się w waszym pokoju, by przebudzone dziecko nie grało na nim godzinami w środku nocy. Uprzedzając najpopularniejszy argument za smartfonem w sypialni, jako zegarkiem - kup dziecku tradycyjny budzik. Może on przypominać mu również np. o jego pasji – np. zegar w kształcie roweru, czy piłki nożnej.

PS. Z tych samych względów, w sypialni dziecka nie może znajdować się: ani tablet, ani laptop, ani komputer.

Więcej o narzędziach zabezpieczania urządzeń i programach kontroli rodzicielskiej znajdziesz tutaj:

Bezpieczne technologie, poradnik.
 

Narzędzia zabezpieczające telefon i tablet.

4) Znajdź wsparcie wśród innych rodziców i dążcie do realnego wyeliminowania posługiwania się smartfonami przez dzieci w szkole. Nie wystarczy oficjalny, nie egzekwowany przez nikogo zakaz. Dobra praktyka, stosowana w coraz większej liczbie szkół, to zdawanie telefonów przez dzieci w momencie przekraczania progu szkoły i odbieranie w chwili wychodzenia ze szkoły.

5) Dzieci sięgają po smartfon na początku z fascynacji, potem głównie z nudów. Zapewnij, by dziecko miało możliwość robienia wielu ciekawych rzeczy – książki, gry planszowe, materiały plastyczne, gry sportowe, harcerstwo, kółka zainteresowań, czas spędzany wspólnie z rodzicami na grach zabawach, czy nawet wspólnych pracach domowych np. gotowaniu.

6) Podpisz naszą petycję do ministerstwa edukacji, nakłaniającą do ograniczenia dostępu dzieci i młodzieży do pornografii w Internecie.
KLIKNIJ TUTAJ. 
lub/i 
Otrzymaj bardziej szczegółowe informacje zapisując się na nasz newsletter:

  
Bogna Białecka, psycholog; Aleksandra Maria Gil, pedagog

 

Fundacja Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii

www.pytam.edu.pl

Warto zobaczyć

 

WSPOMÓŻ FUNDACJĘ

Wspierając nas, wspierasz rozwój swojego dziecka 

Newsletter, by wiedzieć jak wspierać dzieci i młodzież

 

Zanim się zapiszesz przeczytaj.

Fundacja w internecie

ShareThis Copy and Paste